Delphin Developer

Były takie czasy, gdy nastał czas “Pascala po prostu koduj”.GemuStudio.com Delphin Developer

Nauka metodą praktyczną poprzez analizę kodu i walkę z kompilatorem jak powstały niezrozumiałe błędy.

Tak to były czasy – dawne czasy.

.

.

.

Lata później moja pierwsza praca jako programista Delphin. Przenoszenie kontrolek klikanie kodowanie. Beginy – endy, podział na funkcje i procedury. Cudowne wskaźniki z daszkiem ^.

Deklaracja zmiennych przy pomocy var ponad ciałem funkcji i metod.

Tak i zwracanie wszystkiego przez result.

Byłbym zapomniał o przypisaniach :=.

Minęło 20 lat od mojej pierwszej styczności z Pascalem, a ja nadal mam styczność z tym językiem i Delphinem nacodzień. Mój Legacy Code sprzed 6 lat, próby unowocześnienia wprowadzania wzorców.

Obecnie to groch z kapustą, pora by już dawno przepisać funkcjonalność na C#. Ale poco skoro zarabia i “małym” kosztem rozbudowywana jest funkcjonalność (przecież nikt w firmie nie liczy długu technologicznego)!.

Ku przestrodze, dobre praktyki i wzorce od samego początku są potrzebne. Jeżeli ktoś jest w większej mierze samoukiem to tak jak Ja dużo uczy się na błędach (własnych).

A wystarczyło, by ktoś wskazał drogę, przeprowadził za rączkę w odpowiednim czasie. Testy, wzorce projektowe, DRY, SOLID, wzorce architektoniczne, DDD, itd. Gdzieś zawsze był/są po drodze!

I tak ja z bagażem doświadczeń w programowaniu ponad 20 lat (nie zaczynałem od Pascala). Czuję się niekiedy jak Baby DeveloperJednak ciągle walczą, ze swoją głupotą/nie wiedzą/błędami!

Jako świadek rewolucji informatycznej, jaka ma miejsce, będę mógł z powodzeniem opowiadać wnukom/prawnukom, jak to dawniej się przewijało długopisem kasety magnetofonowe, i wczytywało zapisane na nich programy.:D

Od taki Grandpa Developer.